RIEŠENIE PRE VÁS NA MIERU
Časté otázky
Ako prebieha vyšetrenie u optometristu?
- Anamnéza – Počas krátkeho rozhovoru zistíme aký je zdravotný stav vašich očí, aké máte sťažnosti a potreby.
- Zmeranie vašich aktuálnych dioptrií – Ak máte možnosť, vždy si so sebou na meranie zoberte svoje aktuálne okuliare, aby sme zistili aký je ich stav a vedeli vám popísať aká zmena s novým predpisom nastane.
- Objektívne vyšetrenie – Časť vyšetrenia kedy sa budete pozerať cez prístroj na „domček“. Ide o rýchle prístrojové meranie ako základ pre optimálne nastavenie vašej korekcie.
- Subjektívne vyšetrenie – Časť vyšetrenia kedy budete reálne čítať text na obrazovke raz jedným okom, potom druhým. Ide o individuálne nastavenie správnej korekcie.
- Binokulárne vyšetrenie – Časť vyšetrenia, ktorá býva pre klienta najzábavnejšia. Absolvujete vyšetrenia s rôznymi testami na vyváženie oboch očí a vyhodnotenie ich správnej spolupráce.
- Konzultácia – Po kompletnom vyšetrení vám optometrista vysvetlí akú máte diagnózu.
- Riešenie – Spolu s optometristom už v ambulancii môžete načrtnúť výber najvhodnejšej optickej pomôcky vzhľadom na váš životný štýl. V prípade potreby vás optometrista priamo objedná na vyšetrenie u nášho očného lekára na ďalšiu odbornú konzultáciu.
Ako prebieha vyšetrenie u lekára?
Ako u každého lekára aj očné vyšetrenie začína pohovorom, teda odobratím anamnézy. Lekár sa pýta na dôvod návštevy – týmto dôvodom môže byť prevencia alebo riešenie konkrétneho dôvodu. Súčasťou pohovoru býva aj rodinná a farmakologická anamnéza – lekár sa vás môže pýtať na očné ochorenia vo vašej rodine alebo bude chcieť vedieť, aké konkrétne lieky používate.
Do základného očného vyšetrenia patrí zisťovanie naturálneho a korigovaného vízu, meranie dioptrii autokeratorefraktometrom, meranie vnútroočného tlaku a pachymetria (meranie hrúbky rohovky).
Ďalej s lekárom absolvujete vyšetrenie predného a zadného segmentu oka na štrbinovej lampe. Za pomoci biomikroskopickej šošovky je očné pozadie možno vyšetriť v rozkvapkaní oka ale aj bez rozkvapkania (za predpokladu, že je zornica oka dostatočne široká). Či pacienta treba rozkvapkať alebo nie, si vyhodnotí očný lekár sám.
Medzi dodatočné vyšetrenia, ktoré v našej ambulancii vieme vyhodnotiť patrí aj vyšetrenie komorového uhla (gonioskopia), či posúdenie stavu zorného poľa (perimetria).
Na záver očného vyšetrenia vám lekár stanoví diagnózu alebo resumé vyšetrenia. V našej ambulancii veríme, že základom je riadne vysvetlenie problému, tak aby pacient správne porozumel návrhu svojej liečby.
V prípade riešenia vážnejšieho očného problému je pacient odoslaný na vyššie špecializované pracoviská pre ďalšie vyšetrenie alebo operáciu.
Ako sa pripraviť pred vyšetrením?
Ak k nám idete po prvý krát a okuliare ešte nenosíte, nemusíte nosiť nič, len sám seba. Prípadne si môžete predom premyslieť hlavné problémy, ktoré vás v súvislosti so zrakom trápia.
Ak už okuliare nosíte, zoberte si ich prosím so sebou. Optometrista alebo očný lekár ich bude chcieť premerať a prípadne vám vďaka nim, bude vedieť povedať rozdiel proti aktuálnej korekcií, alebo či váš problém nespočíva v stave vašich skiel.
Ak nosíte multifokálne okuliare, zoberte si okrem okuliarov aj papier, alebo kartičku s informáciou o tom, aký druh multifotkálnych šošoviek používate. Vďaka tejto informácii vieme predísť tomu, že by ste si náhodou vybrali iný alebo horší druh multifokálneho skla.
Ak nosíte kontaktné šošovky, prosíme vás, aby ste prišli bez nich, tak aby boli von z očí v deň vyšetrenia alebo aspoň 4 hodiny pred vyšetrením. Takisto je vhodné aby ste vedeli akú dioptriu a druh kontaktných šošoviek používate. Ak si to neviete zapamätať, môžete so sebou vziať obal od vašich kontaktných šošoviek.
Aký je rozdiel medzi vyšetrením u očného lekára a optometristom?
V ideálnom svete je spolupráca optometristu a očného lekara nevyhnutná pre správne posúdenie stavu vašich očí. Obaja títo odborníci sa venujú starostlivosti očí, no na iných úrovniach.
Optometrista je špecialista, ktorý správne posúdi a na 100 % vyšetrí dioptrický stav vášho oka. Na vyšetrení u optometristu sa počas celého vyšetrenia venujete výhradne predpisu správnej dioptrie na okuliare či kontaktné šošovky. Optometrista je tiež vyškolený na to, aby detekoval aj vážnejšie choroby oka, ktoré ihneď odosiela k očnému lekárovi.
Očný lekár je medicínsky odborník, ktorý sa stará o zrak komplexnejšie. Na vyšetrení u očného lekára sa počas vyšetrenia venujete vašim akútnym problémom, celkovému stavu predného a zadného segmentu oka, detekcii možných patológií oka a ich liečbe.
Čo hovorí môj predpis na okuliare – ako čítať predpis?
- OD, OS = Pravé oko, Ľavé oko
OD znamená oculus dextrus, čo je v preklade z latinčiny pravé oko. OS je oculus sinister, čo znamená v latinčine ľavé oko. V klasickom predpise od očného lekára vôbec nemusí byť napísane OD/OS ale nájdete v ňom napísané jednoducho pravé oko/ľavé oko. - SPH = Sféricka dioptria
Sférická dioptria je jednotka, ktorá označuje silu šošovky potrebnej na korekciu vašej zrakovej vady. Sférická dioptria môže mať znamienko + (ak koriguje ďalekozrakosť) alebo znamienko – (pri korekcii krátkozrakosti). - CYL + OS = Cylindrická dioptria a jej os nastavenia
Cylindrická dioptria je sila šošovky potrebnej na korekciu astigmatismu. Cylindrické dioptrie bývajú spravidla nastavené do určitej osy, v ktorej pôsobí ich sila. - Prizma + Báza
Prizmatická dioptria je potrebná na korekciu strabizmu (škúlenia). Prizma ohýba paprsky svetla pred okom tak, aby dopadali priamo na miesto najostrejšieho videnia škúliaceho oka.
Každá prizmatická dioptria láme paprsok smerom k bázi, čo je najhrubšie miesto šošovky. Báza môže byť označovaná BO (báza von), BI (báza dnu) , BU (báza hore), BD (báza dole), BT (báza temporálne), BN (báza nasálne). - PD = vzdialenosť medzi zrenicami
Pupilárna dištancia PD alebo inak povedané vzdialenosť medzi zrenicami. Táto vzdialenosť býva uvádzaná v milimetroch a je veľmi dôležitá, aby bol optický stred skla priamo pred vašimi očami. Ak sa tento údaj na recepte nenachádza, tak sa nemusíte obávať, v očnej optike sa tento údaj povinne meria. - ADD = adícia
Adícia je prídavok do blízka. Ide o údaj, ktorý sa predpisuje u klientov, ktorí majú po 40. roku života, majú presbyopiu a potrebujú špeciálny prídavok dioptrie pri čítaní na blízko.
Pracujeme s ním tak, že ku predpisu na diaľku pričítame tzv. adíciu a vďaka tomu nám vznikne predpis na blízko. - Plan
Plan bývajú označené šošovky, ktoré majú hodnotu 0,00 dioptrie.
V čom spočíva rozdiel medzi jednotlivými druhmi multifokálnych skiel?
Multifokálne, alebo inak nazývané aj progresívne sklá sú navrhnuté tak, aby ste mali plynulý prechod medzi videním do diaľky, strednej vzdialenosti a na blízko.
Ako si to mám predstaviť?
- V celej hornej časti máte videnie do diaľky.
- V strednej, už jemne užšej časti, je videnie na strednú vzdialenosť – napr. PC, regál, palubovka.
- V spodnej časti rámu sa nachádza segment na videnie do blízka – napr. čokoľvek čo držíte a čítate na vzdialenosť ruky.
- Okrajové časti, ktoré bývajú jemne rozmazané – periférne skreslenie obrazu. Tieto zóny zatiaľ výroba nie je schopná odstrániť, no vieme silu ich vnímania ovplyvniť šírkou prechodového kanálu medzi jednotlivými časťami 1-3.
Rôznorodosť cien medzi jednotlivými druhmi progresívnych skiel súvisí s nasledujúcimi faktormi:
- Dizajn progresívneho skla: šírka prechodového kanálu medzi dioptriou do diaľky a blízka (1-3)
- Druhom a kvalitou povrchovej úpravy skla.
- Značka progresívneho skla.
V každej z našich predajní vám kolegyne rady detailnejšie opíšu a odporučia vhodné progresívne sklá tak, aby spĺňali vaše potreby.
Máte ako očná optika zmluvu s poisťovňami?
Áno, sme zmluvnou optikou so všetkými poisťovňami – VšZP, Dôvera, Union. Doneste si k nám predpísaný recept od vášho zazmluvneného očného lekára a u nás Vám odčítame zľavu, alebo si môžete uplatniť ďalší benefit.
Má váš očný lekár zmluvu s poisťovňami?
Nie, náš očný lekár MUDr. Filip Žácky zmluvu s poisťovňami nemá. Jeho ambulancia je súkromná a cena štandardného vyšetrenia je 15 €.
Zhotovíte mi okuliare ak si prinesiem vlastný rám?
Áno, vo všeobecnosti nemáme problém do zábrusom skiel do vlastných, používaných rámov. Vždy je však nutné, aby ste rám doniesli fyzicky na predajňu a my sme zhodnotili, či je stav rámu dostatočne dobrý na zábrus.
Ako dlho trvá zhotovenie nových okuliarov?
Dĺžka zhotovenia okuliarov závisí od dioptrie a typu skla, aký si vyberiete. Štandardne Vám sklá, ktoré sú skladom vyrobíme do týždňa. Prípadne vieme zabezpečiť expres zábrus do 2 hodín.
Ak máte dioptrie alebo sklá, ktoré musia ísť do výroby, ich dĺžka dodania je cca 10-14. pracovných dní.
Dohodnite si termín
na konkrétny čas
U nás nemusíte čakať pred ambulanciou, kým na vás prijde rada. Dohodnite si termín, ktorý vám vyhovuje.