Jedná sa o ochorenie postihujúce zrakový nerv – presnejšie nervové vlákna zrakového nervu. Dochádza k degenerácii a odumieraniu zrakového nervu. Následkom môže byť čiastočná či úplná strata zraku.
Hlavnou príčinou poškodzovania zrakového nervu je zvýšený vnútroočný tlak (VOT). K zvyšovaniu tohto tlaku v oku môže dochádzať pri nadmernej tvorbe vnútroočnej tekutiny (tekutina ktorá vypĺňa oko), pri poruche jej cirkulácie v oku či kombinácii oboch príčin. Existuje však aj forma glaukómu, u ktorej vnútroočný tlak nie je zvýšený. Príčina tejto formy nie je úplne známa.
U formy s úzkym iridokorneálnym uhlom môže dôjsť k jeho úplnému uzatvoreniu a vzniku náhlej krutej bolesti oka až hlavy, pocit na zvracanie až zvracanie, červené oko a rozmazané videnie – jedná sa o akútny stav, ktorý treba ihneď riešiť u očného lekára. Táto forma je však relatívne vzácná. Oveľa bežnejšia forma – s otvoreným iridokorneálnym úhlom – má nevýrazné príznaky – postupná strata periferného videnia – až tzv. tunelové videnie.



Samozrejme okrem týchto primárnych foriem existujú aj sekundárne formy – pri dlhodobom užívaní kortikosteroidov, po úraze či zápale oka.
Diagnostika spočíva v hodnotení papily zrakového nervu, tonometrie, pachymetrie, nálezu na perimetrickom vyšetrení, HRT vyšetrení či OCT vyšetrení.
Liečba zeleného zákalu je založená na medikamentoch – kvapky na znižovanie VOT a na chirurgickej liečbe – zlepšuje filtráciu vnútroočnej tekutiny.