Optometria ako špecializácia v zdravotníctve

Optometria, špecializácia v zdravotníctve.

 

Aký je rozdiel medzi prácou  očného lekára – oftalmológa a prácou vysokoškolsky vzdelaného optometristu?

Zákon č. 578/2004 upravuje toto povolanie ako špecializáciu v zdravotníctve.

Podľa zákona je optometrista taktiež zdravotný pracovník. V Slovenskej republike ku kompetenciám optometristu patrí vyšetrenie zrakových funkcií, stanovenie správnej dioptrickej korekcie – predpis okuliarov, aplikácia tvrdých a mäkkých kontaktých šošoviek, meranie fyzikálnych parametrov na ľudského oka, odhaliť skryté fórie, určovať kontrastnú citlivosť či farbocit…. Je plne schopný posúdiť  celkový stav zrakových funkcií, avšak nestanovuje diagnózu a nelieči očné choroby.

Počiatky optometrie v bývalom Československu siahajú do 80-tých rokov minulého  storočia. Sú späté najmä s Univerzitou Palackého v Olomouci, ktorá vzdeláva už dlhé roky  odborníkov v tomto odbore. V Českej republike sa dá študovať ešte na Masarykovej Univerzite v Brne a na ČVUT v Kladne. Štúdium je zakončené titulom bakalár (Bc.), prípadne magister (Mgr.). Absolventi  končia s vysokoškolským diplomom a štátnou skúškou z kontaktných šošoviek, základov očného lekárstva, predpisu dioptrickej pomôcky, okuliarov a oftalmologických prístrojov. Na Slovensku sa žial doposiaľ nedá študovať  na vysokoškolskej úrovni.

Očný lekár, resp. lekár po štúdiu lekárskej fakulty, teda nemá také hlboké vzdelanie v oblasti stanovovania správnej korekcie refrakčnej chyby oka, v oblasti fyzikálnej optiky či stanovovaní a meraní fyzikálnych parametrov oka.

Na Slovensku je optometria  neprávom znevažovaná. V západných krajinách je úplne  bežné, že očný lekár s optometristom spolupracujú. Optometrista by mal čo najprecíznejšie stanoviť najlepšiu možnú korekciu refrakčnej chyby. Pokiaľ by to nebolo vyhovujúce,  problém by mal doriešiť očný lekár. Oftalmológ by tak mal viac času na patologické zmeny očí a zraku.

Je nutné si uvedomiť, že ak chcete komfortne vidieť cez okuliare, tak v prvom rade musíte mať precízne stanovenú dioptriu. Cena multifokálnych okuliarov sa môže vyšplhať aj na 700 euro a ak bude zle predpísaná dioptria, tak nebudú plne funkčné!!!

V optikách Žácka prebieha predpis (stanovenie najlepšej možnej korekcie) okuliarov aj výroba pomôcky – okuliarov – na jednom mieste. Zodpovednosť je čisto na nás.

Máte možnosť reklamácie na jednom mieste.

Stanovenie dioptrií a zhotovenie okuliarov je subjektívna, individuálna záležitosť.  Na predpis dioptrií je potrebný dostatok času, čo nie je vždy  možné v ordináciách očných lekárov.  V prvom rade od Vás musíme zistiť  na akú činnosť a vzdialenosť okuliare potrebujete.  Musíme Vás monokulárne a binokulárne dokorigovať , urobiť testy na heterofórie, binokulárne vyvážiť, skontrolovať farbocit a kontrastnú citlivosť . Skontrolovať hĺbku ostrosti pri pohľade na čítanie , zohľadniť výšku zákazníka, vzdialenosť na monitor.

Pri predpise okuliarov na televíziu sa prepočítavajú dioptrie a vzdialenosť TV.  Zohľadňujeme mnoho zdanlivých drobností, aby okuliare boli funkčné, slúžili Vám a neboli iba hodené v zásuvke nočného stolíka. 🙂

Myslíte si, že toto všetko sa zohľadňuje pri predpise okuliarov v ambulancii?

Ak chcete predpísať okuliare, za ktoré budete platiť, určite sa nebojte navštíviť dobrého optometristu!!! 🙂

Ak máte úraz oka, náhle zhoršené videnie, bolesti oka, vidíte clonu, mušky ktoré nemiznú, pocity pálenia očí , svrbenia , máte červené oko,… určite choďte očnému lekárovi. 🙂

 

 

Bc. Ing. Ján Žácky ,  nech Vám nové okuliare dobre slúžia

Pin It on Pinterest

Facebook

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak súhlasíte, kliknite na tlačítko "akceptovať".